Osobnosti Bujinkanu

 

 

SOKE Dr. Massaki Hatsumi

 

Soke Dr. Masaaki Hatsumi - Titul Soke
doslova znamená „hlava rodiny“. Jde o přímého pokračovatele učení, kterému mistři odevzdali všechny své poznatky a informace o škole s tím, aby toto dědictví spravoval a zveleboval.

„Ninja musí být jako vítr. Vyvarujte se velkých a rozsáhlých pohybů, protože ty se hodí akorát na filmové plátno. Skutečné mistrovství nepotřebuje efektnost a eleganci, nýbrž efektivnost a
maximální účinnost.“ Soke Dr. Masaaki Hatsumi

Dr. Masaaki Hatsumi se narodil v roce 1931 v městě Noda, severně od Tokia. Od sedmi let
se začal aktivně věnovat tréninku Budo. Nejprve ho otec seznámil s Kendo, později se věnoval i Judo a Karate, zabýval se i gymnastikou, byl kapitánem fotbalového družstva a zajímal se i o společenské tance, které mu pomohly při studiu pohybu nohou v Budo, jak říká Soke. V době studií na Lékařské fakultě získal díky pravidelnému tréninku čtvrtý dan v Judo. Ve svých 20-ti letech zjistil při vyučování Judo na americké základně Jakota, že to, co se japonec učí spoustu let, vzládne americký voják díky své velikosti a přirozeným pohybem svého těla během několika měsíců. To byl podnět pro hledání skutečného válečného umění, kde nezáleží pouze na fyzické zdatnosti a
schopnosti.

„Taijutsu, které učím, se zakládá na svobodě a na pocitu, který se rodí ze svobody pohybu. Tato sovoboda je nesmírně důležitá. Ten, kdo nedokáže ocenit tuto svobodu, nedokáže ocenit ani hodnotu mého Taijutsu.“
Soke Dr. Masaaki Hatsumi

Mladý Masaaki Hatsumi se seznámil s 33. velmistrem Togakure Rju NinpoTošicugu Takamatsu, v městě Kašiwabara v provincii Iga, kam celých patnáct let dojížděl každý víkend za studiem

 

  

Shihan Luboš Pokorný

  

Shihan Luboš Pokorný je přímým studentem Sokeho Dr. Masaaki Hatsumiho, 34. velmistra Togakure Rju Ninjutsu. Je prvním studentem a šiřitelem Bujinkanu (Ninjutsu) z České země.

Poprvé se setkal se svým učitelem roku 1990 na Tai Kai /Velké setkání, seminář/ v Evropě.

„Když jsem Sokeho poprvé viděl na jeho tréninku, pocítil jsem, že je to má cesta a že už se nemohu ptát proč? Jen, že teď musím jít po té cestě, i když bude těžká. Cítil jsem důvěru k Sokemu a cítil jsem, že tu důvěru si musím ponechat, že později pochopím…“

V roce 1991 založil Bujinkan Czech Dojo. Přesněji v březnu roku 1991 se konal první trénink tohoto bojového umění u nás v České republice.

V roce 1992 se vydal Luboš Pokorný poprvé za svým učitelem do Japonského Dojo. Byla to strastiplná cesta do neznáma.

 

"Můj první pobyt v Japonsku probíhal stylem : Chceš něco, tak makej...!"

 

Luboš Pokorný je autorem knihy "Budó & Ninpó" a "Boj nožem", několika článků, úvah a materialů, které vyšly i v zahraničí. V roce 1994 dostal od Dr. Hatsumiho pověření na vydávání Sanmyaku (svitek Dr. Hatsumiho), který byl rozšířen jen do několika zemí.

  


 
 

„Ve skutečném boji nerozhoduje technika.Ve skutečném boji rozhoduje síla ducha.“

 
Než jsem našel Bujinkan, studoval jsem 11 let karate, mezitím i box a sebeobranu. Ale to, co jsem našel v Bujinkanu, byla svoboda pochopení a rozvíjení sebe sama, svobodné srdce a styl, který me přizpůsobuje k neočekávaným situacím. V tom vidím podstatu Budo a nepřemožitelnosti. To je Kuden."
 

„Pochopení bojového umění vychází z praxe, tvrdé práce a z přemáhání všech překážek.Bojové umění není jen ubránit se nepříteli, ale ubránit se v celém našem životě.“

„Styl života v Bujinkanu nás učí přizpůsobovat se životu a přírodě kolem nás.Jelikož to lidstvo dělá právě naopak – tak, že přizpůsobuje přírodu sobě, vypadá naše planeta tak, jak ji známe.“

 

Shihan Luboš Pokorný